O MNĚ

Jmenuji se Tomáš Sharam Kramár

Člověk dospívá v okamžiku, kdy začne lásku dávat, namísto aby ji vyžadoval. Když začne překypovat a sdílet, když začne rozdávat.

Osho, indický učitel a mystik

Narodil jsem se v roce 1978 ve znamení Panny. Od svých třinácti let jsem přitahován, ovlivňován a utvářen vším možným, co se nazývá duchovnem, esoterikou, východní filosofií, mystikou, léčitelstvím, šamanismem… V mnoha tradicích, učeních a praktikách nacházím hodnotné odpovědi a funkční postupy. S reálným působením nehmotné energie jsem se setkal v téže době paradoxně na tréninku kung-fu, kde jsme se učili vnímat energii vycházející z dlaní. Byla silná a já tím byl tehdy ohromen a fascinován.

Jako samouk jsem se věnoval hermetismu a magii díky autorům jako František Bardon a Aliester Crowley. Praktické psychotronice jsem se začal věnovat pod vlivem knih Jiřího Janči a Břetislava Kafky (Nové základy experimentální psychologie). Moje první kyvadlo byla zrezlá matka přivázaná na niti –  a jak pěkně fungovalo! Absolvoval jsem kurz práce s kyvadlem u Milana Rykla a výuku práce s virgulemi v terénu s Jaroslavem Svobodou v rámci Kurzu permakultury.

Zajímají mě megalitické stavby, toulával jsem se hodně krajinou a pobýval s kameny a přírodními bytostmi. Za důležitý obor budoucnosti považuji geomantii, čtení a léčení energie krajiny a planety. Intuitivně jsem se začal více zajímat o funkci pyramid a působení jejich energie pyramid. Považuji je za jedny z energeticky nejdůležitějších staveb na planetě a pevně věřím, že se budou stavět dál.

V průběhu let 2009-2010 jsem absolvoval u Tomáše Brože zasvěcení do reiki až na úroveň Mistr Reiki. Při „reikování“ zřetelně cítím proud energie procházející hlavou i rukama. Reiki je pro mě také školou vděčnosti a pokory.

V oblasti šamanského léčení jsem absolvoval semináře Ivo Musila, Zory Frešové a Johna Hawkena. Prošel jsem potními chýšemi, rituály a ceremoniemi s léčivými rostlinami pod vedením českých i zahraničních/domorodých průvodců. Dvakrát jsem byl na holotropním dýchání pod vedením Michala Vančury. Při týdenním pobytu ve tmě jsem měl celodenní stroboskopické vidění proudu světla nad mou korunní čakrou, že jsem nemohl ani spát a prosil jsem, ať už to přestane. Dvakrát jsem přecházel přes žhavé uhlíky (firewalking), jednou jako součást skvělého víkendového programu Vision Walk vedeného Pavlem Sudíkem.

Výsledek? Já jsem ty a ty jsi já. Příroda i lidé, jsme bratři a sestry. Jsme energie. Vesmír je plný mnoha úrovní, z nichž ten „náš“ hmotný a viditelný svět je jen slupičkou cibule. Nejsem fanoušek apokalyptických a konspiračních teorií, ale respektuji názory každého, protože vím, že (téměř?) nic nevím.

Cítím a vím, že mám dar a schopnost vnímat a předávat jemné energie a chci se o tento dar dělit s dalšími, chci poskytovat dobrou službu lidem i planetě Zemi.

Za důležitou v mém osobním rozvoji považuji i cestu mužské síly (semináře Jana Bílého, Zdeňka Webera, Richarda Vojíka) a cestu tantry, kterou kráčíme společně s mou manželkou Aditi (semináře Johna Hawkena, Sarity, Denisy Palečkové a Richarda Vojíka, včetně masážního kurzu Umění doteku – Rituál celostní smyslné masáže).

Moje žena Aditi je lektorkou jógy, muzikoterapeutkou a bílou indiánkou. Svedl nás k sobě mistr Osho, respektive jeho žákyně Ma Prem Sugandho, jejíž primární terapii a čakrové semináře jsme spolu absolvovali. Osha považuji za velkého učitele, naučil mě zdravě pochybovat a nevěřit slepě ničemu a nikomu. Ani Oshovi. Abych pamatoval na to, že chci žít vědomě, svobodně a v lásce, přijal jsem sanjás a jméno Ma Prem Sharam.

Absolvoval jsem akreditovaný kurz Zdravé muzicírování pod vedením Petra Broniše a mé ženy Aditi, kde se mi otevřel svět celé škály přirozeně ladících nástrojů a jejich léčivého použití. Díky své ženě už nejsem omezen jen na šamanské bubny, ale rozšířil se mi repertoár o tibetské mísy, brumle, flétny, didgeridoo, sanzule a další nástroje. A už se taky nebojím otevřít pusu, byť za zpěváka bych se neoznačil, zatím 🙂

V roce 2011 jsme strávili s Aditi dva měsíce v severní Indii, zejména v Himalájích a buddhistické části Indie, s vysokým podílem tibetských uprchlíků. V Dharamsale jsme měli to štěstí, že jsme se zúčastnili „bohoslužby“ vedené dalajlamou. Byla to jeho poslední bohoslužba ve funkci hlavního představitele tibetského exilu, den na to svou funkci postoupil. V Dharamsale jsem absolvoval týdenní kurz Indické celotělové olejové masáže.  Z fotografií z Indie jsme seskládali video (zde na YouTube), ve kterém jsme chtěli zachytit pocit, který v nás zůstal.  

Od roku 2014 provozuji úspěšný online trénink pro přestání kouření Nový Dech - www.novydech.cz, kterým dosud prošlo přes 300 lidí. Pokud víte o někom, kdo ještě kouří, doporučte mu ho 🙂 

Chci dostávat zajímavé novinky

Novinky ze Studia pyramida, užitečné informace ze světa alternativní medicíny, zajímavosti o zkoumání a využití energie (nejen) pyramid.

Stisknutím tlačítka "Odebírat novinky" souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily s výše uvedenou tématikou. 

Pro registraci k novinkám ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude do schránky ihned odesláno. Pokud už nebudete chtít žádné emaily ode mě dále dostávat, kdykoli se můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu, který najdete na konci každého emailu. Více viz ochrana vašich osobních údajů.